10.8 C
Białogard
wtorek, 21 maja, 2024
- REKLAMA -spot_img

Wczoraj odbyły się uroczystości upamiętniające 78 rocznicę ewakuacji byłego obozu jenieckiego Stalag Luft IV.

źródło: OSP Osówko/ facebook.com

Stalag Luft IV Gross Tychow był niemieckim obozem jenieckim dla zestrzelonych lotników alianckich. Został założony w kwietniu 1944, w Okręgu Wojskowym II, w lesie 2,5 km na wschód-północny wschód od Podborska, 1 km na południowy wschód od Modrolasu, 5,5 km na zachód-północny zachód od Tychowa, 1 km na północ od drogi wojewódzkiej nr 169.

W 1945 roku w przebywało w nim nawet 10 tys. jeńców wojennych, głównie pochodzenia amerykańskiego i brytyjskiego. W dniach 6-8 lutego 1945 roku ewakuowano cały obóz. Piloci podzieleni na grupy marszowe, pilnowani przez straże niemieckie, pieszo ruszyli na zachód przez Białogard, Świnoujście pod Hamburg, a następnie skierowano ich do Fallingbostel, gdzie mieścił się Stalag XI B. W ciągu od 51 do 87 dni jeńcy pokonali trasę o długości około 950 kilometrów. Ocaleni nazwali ten marsz „marszem śmierci”.

Obecnie przy Pomniku Jeńców Alianckich w Modrolesie odbywają się uroczystości mające upamiętniać te wydarzenia, które pochłonęły życie ok. 1500 osób.

We wczorajszych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji pozarządowych etc.

Ważne jest celebrowanie i upamiętnianie historii, szczególnie tej, która miała miejsce na ziemiach naszego powiatu, nie raz jest to historia smutna niosąca ze sobą cierpienia tysięcy osób, jednak należy pamiętać, by nigdy podobne potworności nie miały miejsca.

Część tekstu pochodzi z serwisu: Wikipedia.pl

 

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj