6.5 C
Białogard
sobota, 24 lutego, 2024
- REKLAMA -spot_img

Dziś Dzień Solidarności i Wolności

źródło: wbh.wp.mil.pl

31 sierpnia obchodzimy w Polsce Dzień Solidarności i Wolności. Polskie święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

W 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku, które doprowadziły do powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.

To święto państwowe, bardzo ważne dla Polaków. „Sierpień’80” dla wielu jest wydarzeniem z życia, lecz dla młodego pokolenia to już historia, o której można dowiedzieć się od świadków tamtych wydarzeń. Święto zostało ustanowione, aby szerzyć pamięć o wydarzeniach sierpniowych w Polsce. Właśnie 31 sierpnia przypada rocznica podpisania porozumień w Gdańsku, które były początkiem upadku komunizmu w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Pamiętajmy o tych, którzy w tamtym czasie wykazali się odwagą i ofiarnością. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej – i stały się początkiem przemian z 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj