18.4 C
Białogard
poniedziałek, 20 maja, 2024
- REKLAMA -spot_img

Sportowcy w Tychowie – równi i równiejsi

źródło: Pixabay.com

Niedawno informowaliśmy o decyzji zespołu piłkarskiego Gryf Dobrowo, który musiał wycofać się z rywalizacji w rozgrywkach piłkarskich w A Klasie ze względu na uszczuplone finansowanie. Jak się okazuje, sytuacja z niższą kwotą dofinansowania nie dotyczy tylko Gryfa, ale również innych klubów. Niemal wszystkie zostały gorzej potraktowane, oprócz jednego.

Niedawno otrzymaliśmy informację, że Miasto i Gmina Tychowo w tym roku zaplanowało taki sam wydatek na sport jak w roku 2022, tj. 150.000 zł.

5 klubów, które zgłosiły się do tychowskiego ratusza w związku ze wsparciem zadania z zakresu sprzyjania sportowi w 2023, wykazało zapotrzebowanie finansowe na poziomie 240.100 zł. W zasadzie oczywisty był fakt, że kluby nie otrzymają, aż tak dużej kwoty na swoją działalność.

Tutaj należy zaznaczyć, że wysokość zapotrzebowania w roku 2023 roku była tak wysoka ze względu na wniosek GMLK „Głaz”, który zgłosił wzrost zapotrzebowania o ponad 65.800 zł niż w 2022 roku.

Pozostałe kluby zgłosiły potrzeby większe o kilka, kilkanaście tysięcy niż w roku 2022.

28 grudnia 2022 roku zebrała się komisja konkursowa, która zarekomendowała burmistrzowi przedziwny podział środków dla poszczególnych klubów.

Połowę zaplanowanego budżetu na sport otrzymał GMLK „Głaz”, któremu zaproponowano 71 986 zł. Jest to kwota wyższa o 29.786 zł niż w roku 2022. Z czego wynika taki wzrost kosztów działalności drużyny, nie wiemy. W każdym razie „Głaz” ostatecznie otrzymał 75.000zł.

Łatwo możemy zauważyć, że finansowanie tychowskiego „Głazu” odbyło się kosztem pozostałych klubów sportowych w gminie. 

Wspomniany wcześniej LZS „Gryf” miał otrzymać tylko 22.500 zł, co stanowi o ponad 10.000 zł mniej niż w zeszłym roku i jak się okazało, kwota ta zdecydowała niebycie klubu w dalszej części rozgrywek piłkarskich w A klasie. 

Znacznie mniejsze środki otrzymał również ULKS Tychowo, którego wychowankowie m.in. Małgorzata Maślak, Jakub Krawczyk, robią niesamowite wyniki i zdobywają medale na zawodach o ogólnopolskim zasięgu. Tutaj spadek finansowania również wyniósł około 5.900 zł względem roku 2022, klub otrzymał 25.900 zł.

KS Oldboje (15.600 zł w 2022 i 10.000 w 2023 r.) i LKS „Dąbek” (34.300 zł w 2022 i 22.500 zł w 2023) również otrzymały znacznie niższe środki na swoją działalność.

Najmocniej dziwi fakt, że właśnie „Głaz Tychowo”, otrzymał tak duże finansowanie względem pozostałych klubów, gdy jego wyniki sportowe nie powalają. 

Może nasza ocena jest niesprawiedliwa, ale kosztem rozwoju jednej drużyny, krzywdzi się sportowców innych dyscyplin, jak np. młodych lekkoatletów z ULKS Tychowo, którzy robią realne wyniki. Także mały klub z Dobrowa, dla którego dotacja z gminy, to być lub nie być na tym poziomie rozgrywek. Również młodzież z LKS Dąbek, którego wychowankowie trafiają do szkółek większych klubów, jak „Gwardia Koszalin”, będzie miała mniejsze możliwości rozwoju.

Nie jesteśmy w stanie zrozumieć klucza, jakim kierowała się komisja konkursowa i ostatecznie burmistrz Tychowa Robert Falana przy podziale środków dotacji na zadanie z zakresu sprzyjania sportowi w 2023. Ponieważ wszystkie kluby zgłosiły wyższe zapotrzebowanie niż w 2022 roku, a mimo to ostatecznie tylko „Głaz”, którego prezesem jest Pan Jacek Marcinkowski, pełniący jednocześnie funkcje zastępcy burmistrza Tychowa, otrzymał znacznie wyższe dofinansowanie niż w roku 2022.

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj