23.2 C
Białogard
piątek, 12 lipca, 2024
- REKLAMA -spot_img

RWiK grozi w 2023 roku utrata płynności finansowej ?

źródło: rwik.pl

Rok 2023 będzie rokiem trudnym także dla Regionalnych Wodociągów i Kanalizacji w Białogardzie. Spółka prosi Miasto Białogard o dopłatę pieniężną w kwocie blisko 1 milion 400 tysięcy złotych.

Ciągle rosnące ceny energii elektycznej, wynagrodzeń i inflacja powodują, że spółka traci płynność finansową. Pod koniec 2022 roku Spółka złożyła w PGW Wody Polskie RZGW na nowy rok wniosek taryfowy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. RWiK w Białogardzie przewiduje, że złożony wniosek nie zostanie zatwierdzony, a to rodzić będzie podstawę do wsparcia Spółki z budżetu Miasta Białogard. Brak otrzymania dopłaty skutkować może utratą płynności Spółki.

W roku 2022 Spółka o blisko 6 mln złotych przekroczyła plan kosztów taryfowych, a strata została pokryta ze środków przeznaczonych na zadania inwestycyjne. Bieżący rok przewiduje dalsze pogłębienie straty finansowej, a to może skutkować zaprzestaniem dostarczania wody i odprowadzania ścieków. W związku z powyższym Zarząd Spółki zwrócił się do Miasta Białogard o dopłatę pieniężną w kwocie 1 milion 338 000 złotych.

Wnioskowana dopłata wynika z konieczności pokrycia przypadających w udziale Miasta Białogard planowanych, zwiększonych kosztów w 2023 roku, m.in. wynagrodzeń, energii, odsetek od udzielonych pożyczek i kredytów.

Zarząd Spółki czeka na decyzję PGW Wody Polskie, od której zależy dalsze funkcjonowanie Spółki i ewentualne zwiększenie udziałów Miasta Białogard za pomocą dopłaty.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy Miasta Białogard nie zostaną pozbawieni wody i odprowadzania ścieków.

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj