0.9 C
Białogard
wtorek, 23 kwietnia, 2024
- REKLAMA -spot_img

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla osób z powiatu białogardzkiego[galeria]

Dziś 25 maja rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn i kobiet z powiatu białogardzkiego. 

Zgodnie z rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2023 r., do powiatowych komisji lekarskich w 2023 roku będą musieli stawić się:

1) mężczyźni urodzeni w 2004 r.;

2) mężczyźni urodzeni w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3) osoby, które w latach 2021 i 2022:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ponownie poddanie badaniom lekarskim ma pozwolić na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu do kategorii zdolności: „A” „D” lub „E” ze wszystkimi konsekwencjami.
b) zostały  uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

4) kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety  pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach, lub naukę ww. zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust 7 ustawy o obronie Ojczyzny. Chodzi o kierunki:

– lekarski,
– weterynaryjny,
– pielęgniarski,
– psychologiczny,
– analityki medycznej
– ratownictwa medycznego

5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta).

W powiecie Białogardzkim kwalifikacja wojskowa odbywa się w Hali Liceum Ogólnokształcącego w Białogardzie.

Kwalifikacja potrwa do 7 czerwca, a wezmą w niej osoby z ww. grup, które mieszkają w powiecie białogardzkim powyżej 3 miesięcy.

foto: Powiat Białogardzki/ facebook.com

 

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj