-0.1 C
Białogard
piątek, 13 grudnia, 2024
- REKLAMA -spot_img

Rozmowy na temat elektrociepłowni w Białogardzie

źródło: https://www.facebook.com/piotrpakuszto

W środę 13 lipca w Starostwie Powiatowym w Białogardzie doszło do spotkania na którym omawiano sytuację na rynku energii i paliw kopalnych, a także sytuację w jakiej znalazły się ciepłownie i elektrociepłownie w tym białogardzki ZEC Sp. z o.o.

W spotkaniu wzięli udział Starosta Powiatu Piotr Pakuszto, Wicestarosta Powiatu Dominik Kołodziejski, Poseł na Sejm IX Kadencji Czesław Hoc, Radny Województwa Zachodniopomorskiego Henryk Carewicz. Przedstawiciele przedsiębiorców dostarczających gaz, energię i ciepło do odbiorców z Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.(ZEC Białogard) Grupa Kogeneracja Zachód S.A., oraz przedstawiciele PGNIG S.A.. Ponadto w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele największych odbiorców energii cieplnej w Białogardzie tj. Szpitala powiatowego i Spółdzielni Mieszkaniowej w Białogardzie, oraz pracownicy powiatu.

Jak możemy przeczytać na profilu na facebook Pana Piotra Pakuszto:

Podczas spotkania rozmawialiśmy o sytuacji polskich ciepłowni w tym tej Białogardzkiej, która dostarcza ciepło i energię do wielu odbiorców w tym mieszkańców BSM w Białogardzie, Białogardzkiego Szpitala i wielu innych jednostek.
Poruszyliśmy również kwestie najbliższej przyszłości i możliwości, jakie mają elektrociepłownie w związku z sytuacją na rynku, inflacją, a także ich sytuacją prawną.
Wskazywano na trudności wynikających ze sposobu rozliczeń między dostawcą paliw kopalnych, a producentem ciepła i ostatecznym odbiorcą, którym jest odbiorca indywidualny. Wskazywano na rozwiązania prawne, a także omawiano możliwości samorządów w tym zakresie.
Spotkanie było bardzo owocne, pozwoliło zrozumieć, co się dzieje na obecnym rynku energii, a także ustalić co może przynieść najbliższa przyszłość.
Prawdopodobnie nie jest to ostatnie spotkanie tego typu, a kolejne również będą poruszać bardzo istotne kwestie, które pozwolą, chociażby zwrócić uwagę Powiatu w stronę zabezpieczenia interesów pacjentów szpitala w Białogardzie, przed zbliżającym się sezonem grzewczym.

Jednak w ostatnim czasie coraz więcej nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji wskazuje, że spotkanie miało omówić sytuację, w jakiej znalazł się ZEC Sp. z o.o.

Czy spółka ze względu na fakt niemożliwości skorzystania z ochrony, którą daje odbiorcom indywidualnym i instytucjonalnym projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu, ma zaległości z tytułu zakupu gazu?

Nieoficjalne wiadomo, że jednym z przedstawicieli PGNIG była Pani Katarzyna Maciejewska, wg profilu w serwisie Linkedin jest ona Dyrektorem Biura Monitoringu Windykacji w PGNiG

Na profilu radnego miejskiego Szczepana Jonko czytamy:

5,5 miliona w plecy”? 1milion z tego ma dać Miasto! Dlaczego — komu? Dzisiaj wieczorem kilka słów o tym problemie”. (pisownia oryginalna)

Czy szukano rozwiązania, które pozwoli na uniknięcie scenariusza o odcięciu gazu do ZEC? Czy dlatego na spotkaniu pojawili się przedstawiciele Spółdzielni i Szpitala?

Jaką rolę w całej sprawie miałoby odgrywać miasto?

Mówi się, że od poręczenia środków przez miasto uzależnione jest udzielenie ZEC pomocy w formie rozłożenia zaległości na raty. Dlaczego więc na spotkaniu zabrakło przedstawicieli miasta?

Na razie mamy więcej pytań niż odpowiedzi, sprawę będziemy monitorować, na razie ani ZEC, ani PGNIG nie potwierdziły powyższych rewelacji, przedstawiciele władz również są oszczędni w słowa. Najgorszy możliwy scenariusz przewiduje odcięcie ZEC od dostaw gazu przez PGNIG, przez, co sezon zagrożeni są mieszkańcy BSM w Białogardzie, Szpital oraz inne jednostki kupujące ciepło od ZEC.

 

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj