24.3 C
Białogard
piątek, 12 lipca, 2024
- REKLAMA -spot_img

Powiat białogardzki inwestuje w fotowoltaikę

Władze centralne państwa w ostatnim czasie wiele uwagi poświęcają wykorzystani energii, w tym tej, którą zużywają samorządy. Niedawno przyjęta „Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”, wymaga, by jednostki sektora finansów publicznych ograniczyły zużycie energii w ciągu roku o 10%.

Część jednostek samorządu zdecydowała się na oszczędności, przykładem czego może być miasto Białogard, które wyłączyło część lamp w mieście. Skutkiem tego działania oprócz niższych opłat za energię elektryczną jest ogromna irytacja mieszkańców, a także wypadki drogowe z udziałem pieszych w godzinach wieczornych, ponieważ lampy przestały oświetlać również część przejść dla pieszych.

Inne samorządy postawiły jednak na modernizację i inwestycje. Tutaj możemy wyróżnić powiat białogardzki, który postanowił zainwestować w fotowoltaikę. Plany inwestycyjne powstały w zeszłym roku, jednak dopiero teraz udało się rozstrzygnąć przetarg na ich realizację.

Obecnie powiat białogardzki reprezentowany przez starostę Piotra Pakuszto podpisuje umowy z wykonawcami. Na budynkach użyteczności publicznej mają zostać umieszczone instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 250 kWp. Wartość inwestycji wynosi 1 130 000 zł.

Działanie powiatu jest przykładem proaktywnego działania, wychodzącego naprzeciwko wymaganiom stawianym przez rząd. A także pokazywania, że istnieje inna droga rozwiązywania problemów energetycznych, nie koniecznie polegająca na utrudnianiu życia mieszkańcom.

 

 

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj