11 C
Białogard
wtorek, 8 października, 2024
- REKLAMA -spot_img

Oszczędności kosztem bezpieczeństwa

źródło: pixabay.com

W niedzielę 15 stycznia informowaliśmy o kolizji na ul. Mickiewicza, kiedy to został potrącony mężczyzna. Nasi czytelnicy wyraźnie wskazali, że być może powodem zdarzenia było niewłaściwe oświetlenie ulicy.

W październiku miasto urządziło ankietę, w której mieszkańcy mieli zdecydować, w jaki sposób miasto ma oszczędzać energię elektryczną.

Głosami 246 mieszkańców zdecydowano, że tylko co 2 lampa będzie włączona w mieście. Drugą opcją było zupełne wyłączenie oświetlenia w godzinach 23 – 4 rano.

Jak się okazuje, nikt nie przewidział skutków ograniczonego oświetlenia, ponieważ nie wszystkie miejsca są oświetlone tak, jak trzeba. W wielu miejscach brakuje światła na przejściach dla pieszych, co sprawia, że mieszkańcy nie czują się bezpiecznie.

Przytoczymy kilka komentarzy, które pojawiły się pod naszym profilem na Facebooku:

„Ogolnie jest za ciemno na ulicach niech wlaczaja te lampy albo zrobią solarne ludzie boja się ,powyłączali co druga bo szukają oszczędności i tak**** nas z podatków,gruntów itp za coś płacimy do ***** !” P. Adam

„Wszędzie ciemno jak w trupiarni ! Kierowcy i piesi muszą mieć oczy w du***, bo nie wiadomo co i kiedy.” P. Ilona

„No niestety trzeba patrzeć, które przejście jest oświetlone. Ostatnio też bus inpostu w ostatniej chwili się zatrzymał jak przechodziłam z synem. Przejście nieoświetlone. Róg Mickiewicza/Maja.” P. Sylwia

„prawda. Co druga latarnia włączona. Przy pasach powinny być włączone.
Nic nie myślą Ci rządzący” P. Szymon
Takich komentarzy jest znacznie więcej. Oczywiście zwraca się uwagę, na fakt, że piesi powinni również uważać i nosić odblaski, to jednak władzom miasta dostaje się za nieprzemyślane wyłączenie lamp.
W ostatnich miesiącach pojawiły się również informacje, że mniejsze boczne ulice są w ogóle nieoświetlane.
Mieszkańcy w godzinach wieczornych nie czują się bezpiecznie, kierowcy narzekają na brak oświetlenia i brawurę pieszych, a miasto musi wyrobić 10% wskaźnik oszczędności energii.
Przypominamy zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

W okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, zobowiązani są do zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy.

Do istotnych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej należy zaliczyć, m.in.:

1)    ograniczenie oświetlenia zewnętrznego, wyłączenie dobowej lub świątecznej iluminacji budynków;

2)    dążenie do zapewnienia temperatury pomieszczeń: przy ogrzewaniu budynku na poziomie 19 stopni Celsjusza, przy chłodzeniu budynku na poziomie 25 stopni Celsjusza;

3)    modernizację lub wymianę oświetlenia;

4)    zastosowanie systemów pomiarowych, monitorujących i sterujących w ramach wdrażania systemów zarządzania energią;

5)    wprowadzenie usprawnień organizacyjnych oraz działań edukacyjno-informacyjnych racjonalizujących zużycie energii przez pracowników urzędów;

6)    wykorzystanie ciepła odpadowego z serwerowni do ogrzewania zajmowanych budynków.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłaby niewykonywana od lat modernizacja oświetlenia na oświetlenie solarne, lub solarno wiatrowe. Niemniej nadmuchany do granic możliwości budżet Białogardu nie udźwignąłby obecnie takiej inwestycji.

Nie wydaje się, by miała nastąpić również zmiana w zakresie sposobu oświetlenia miasta, więc pozostaje mieszkańcom uważać i drżeć o swoje bezpieczeństwo.

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj