2.4 C
Białogard
czwartek, 25 kwietnia, 2024
- REKLAMA -spot_img

Od Nowego Roku wracają wyższe stawki podatku VAT

źródło: pit.pl

Obniżone, a w niektórych przypadkach zerowe stawki VAT na wybrane produkty zostaną zniesione w 2023 roku. Wprowadzony tarczami antyinflacyjnymi niższy VAT obowiązywał tylko do 31 grudnia 2022 r. Oznacza to, że od nowego roku wracamy do zwykłych stawek. Z jednym wyjątkiem – zerowy VAT na żywność zostaje zachowany do 30 czerwca 2023 r. 

Zmiana VAT na gaz z 0% na 23%

Największa podwyżka będzie dotyczyć cen gazu. W tym przypadku obniżona stawka VAT, która obowiązuje obecnie, wynosi 0%. Od 1 stycznia 2023 r. będzie to już 23%. W związku z tym rachunki za gaz dla gospodarstw domowych będą dużo wyższe. Co prawda rząd przygotowuje projekt zamrożenia cen, najprawdopodobniej jednak nie dla każdego – planowane jest wprowadzenie kryterium dochodowego.

Zmiana VAT na paliwo z 8% na 23%

Od nowego roku również podróże będą nas więcej kosztowały. Obecnie obniżony VAT na paliwo wynosi 8%, natomiast od 1 stycznia wraca stawka 23%. Utrzymano co prawda zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej do 30 czerwca 2023 r. Jednak podatek ten wynosi 0,8% lub 1,4%, natomiast stawka VAT wzrasta o 15 punktów procentowych. Dlatego też nie ma tu mowy o większej kompensacie podatkowej.

Zmiana VAT na prąd i ciepło systemowe z 5% na 23%

Jeśli chodzi o prąd, tu również wróci stawka 23% – w miejsce obowiązujące dziś 5%. Co prawda w tym przypadku gospodarstwa domowe korzystają z obniżonych, gwarantowanych cen energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać o 2 ważnych kwestiach:

  • gwarantowana cena prądu nie uwzględnia podatku VAT – należy do niej doliczyć odpowiednią stawkę, czyli 23% od nowego roku;
  • zamrożona cena prądu jest limitowana i zależy od rocznego zużycia prądu. Po przekroczeniu wskazanego w ustawie poziomu będzie obowiązywać cena regularna.

Od 1 stycznia wróci również 23% stawka VAT na tzw. ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów). Podobnie jak w przypadku prądu, obecnie stawka ta wynosi 5%, wzrost rachunków dla gospodarstw domowych będzie więc zauważalny.

Źródło: infakt.pl

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj