4.9 C
Białogard
czwartek, 22 lutego, 2024
- REKLAMA -spot_img

Nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Karlinie od 01.02.2024

Na koniec grudnia 2023 r. rada gminy w Karlinie ustaliła nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dziś przedstawiamy jak będą się one kształtować od 1 lutego 2024r. 

Nieruchomości zamieszkałe:

  • 36,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca
  • 72,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca stawka podwyższona przy braku stwierdzonej segregacji na nieruchomości przez  firmę odbierającą odpady.

Zmiana stawki opłaty nie wiąże się z koniecznością składania nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości. Każdy właściciel nieruchomości otrzyma zawiadomienie o wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej na podstawie danych wskazanych w dotychczasowej deklaracji.

Zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Od dnia 01.02.2024 r. bez zmian obowiązywać będą częściowe zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

  • właściciele nieruchomości jednorodzinnych deklarujący zagospodarowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku mogą skorzystać z ulgi w wysokości 1 zł od osoby zamieszkującej na nieruchomości. Skorzystanie z ulgi na kompostowanie wymaga złożenia deklaracji, jeżeli dotychczas nie został on zadeklarowany. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku rezygnacji z kompostownika.

WAŻNE:

Zgodnie z  ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy mieszkaniec jest zobowiązany do selektywnego zbierania odpadów komunalnych obejmującego: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe i  bioodpady.

W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku segregacji odpadów Burmistrz Karlina wyda decyzję, w której określi wysokość opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiące, w których nie wypełniono obowiązku segregacji.

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest zgłosić każdą zmianę danych mających wpływ na ustalenie opłaty (zmiana liczby osób zamieszkujących nieruchomość, narodziny, zmiana właściciela, sprzedaż nieruchomości, zwolnienie od kompostowania) w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, a w przypadku śmierci mieszkańca, w terminie do 6 miesięcy od dnia tego zdarzenia.

źródło i opracowanie: Karlino.pl

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj