0.2 C
Białogard
wtorek, 23 kwietnia, 2024
- REKLAMA -spot_img

Jak zgłosić szkody z powodu suszy w 2023 roku.

Od czerwca 2020 r. zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę dokonuje się poprzez aplikacje publiczną, bez udziału Gminnej Komisji.

Rolnicy jednak mają ogromny problem, ponieważ aplikacja Ministrerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie działa.

Podstawowe informacje udostępniana jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rolnictwo/aplikacja-suszowa.

Aplikacja do zgłaszania szkód natomiast dostępna jest pod adresem – Zgłoś szkodę rolniczą (aplikacje.gov.pl)

Jeszcze nie udostępniono możliwości zgłaszania szkód za rok 2023. Co więcej jak wskazują sami rolnicy ze względu na błędy aplikacji w 2022 roku nie możliwe było prawidłowe przeliczenie szkód. Dlatego domagają się, by straty szacowały komisje na polu, a nie aplikacja.

„Wiemy, że aplikacja nie do końca dobrze działa, dlatego nad nią pracujemy. Chcemy ją naprawić, abyśmy nie musieli co roku powoływać komisji. Ale szukamy teraz rozwiązań prawnych, jak połączyć korzystanie z aplikacji i powołanie komisji, żeby szacowanie suszy było jak najbardziej sprawiedliwe. Chcemy dać rolnikom możliwość odwołania się od aplikacji i te odwołania chcemy weryfikować z komisjami suszowymi. Ten rok  zrobimy weryfikacyjny przez komisje” – poinformował Robert Telus.

Niestety nie wiadomo kiedy aplikacja ruszy ponownie, rolnicy muszą czekać, aż w Ministerstwie zostaną podjęte działania.

źródło: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj