3.9 C
Białogard
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
- REKLAMA -spot_img

Jak świadectwa energetyczne wpływają na rynek nieruchomości?

Jeśli chcemy nieruchomość sprzedać lub wynająć, to musimy wcześniej uzyskać dla niej świadectwo charakterystyki energetycznej. Jest to dokument, który określa, jakie jest zapotrzebowanie na energię mieszkania lub domu. Zgodnie z obowiązującymi od końca kwietnia przepisami w określonych sytuacjach jest to dokument niezbędny, a za jego brak grożą właścicielowi nieruchomości kary finansowe.

W świadectwie charakterystyki energetycznej znajdziemy informację, ile energii zużywa dany lokal na potrzeby między innymi ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, podgrzania wody lub oświetlenia. Wprowadzenie certyfikatów zostało podyktowane koniecznością dostosowania naszych przepisów do wymogów unijnych. Szczegóły zostały opisane w znowelizowanej ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków.

Kiedy potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

 

Przepisy precyzują, że od 28 kwietnia 2023 roku każda nieruchomość, która jest przeznaczona na sprzedaż lub na wynajem musi mieć swoje świadectwo charakterystyki energetycznej. Dotyczy to zarówno domów, jak i mieszkań, nieruchomości mieszkalnych, ale również komercyjnych. Jeśli przedmiotem umowy kupna-sprzedaży lub najmu jest cały budynek, to również on musi posiadać świadectwo. W przypadku najmu świadectwo należy przekazać zarówno przy umowie tradycyjnej, jak i w przypadku najmu okazjonalnego.

W przypadku wynajmowania nieruchomości kilku osobom (np. większego mieszkania kilku odrębnym najemcom), to świadectwo energetyczne należy przedstawić każdemu z nich. Nie trzeba jednak przekazywać oryginału dokumentu, wystarczy przesłać egzemplarz, który otrzymamy w formie elektronicznej.

Na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej przyszły najemca lub nowy właściciel będzie mógł się dowiedzieć, jakich kosztów utrzymania może się spodziewać. Teraz nie wystarczy już przedstawienie kontrahentowi rachunków potwierdzających wysokość ponoszonych opłat.

Jakie nieruchomości muszą mieć świadectwo energetyczne?

 

Za sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca obiektu przed wystawieniem oferty najmu albo sprzedaży.

Ustawa przewiduje kilka rodzajów nieruchomości, które są zwolnione z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego. Są nimi:

 

  • nieruchomości zabytkowe,
  • miejsca kultu i działalności religijnej,
  • budynki przemysłowych i gospodarcze, które nie są wyposażone w instalację zużywającą energię (z wyłączeniem oświetlenia),
  • domy i mieszkania, które są użytkowane nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
  • gospodarstwa rolne, w których roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie jest wyższe niż 50 kWh na metr kwadratowy.

Co musi zawierać świadectwo energetyczne?

 

Świadectwo energetyczne określa zapotrzebowanie na energię służącą zaspokojeniu potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Musi ono zawierać:

  • dane identyfikacyjne domu lub mieszkania,
  • charakterystykę energetyczną, opisaną wskaźnikami (kWh/mkw/rok):
  • EP — zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną,
  • EK — zapotrzebowanie na energię końcową,
  • EU — zapotrzebowanie na energię użytkową.

Kto może wystawić świadectwo energetyczne?

 

Świadectwa charakterystyki energetycznej mogą wystawiać osoby o odpowiednich uprawnieniach, które są wpisane do Centralnego Rejestru Charakterystyk Energetycznych Budynków. Lista osób jest przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i jest dostępna bezpłatnie na stronie internetowej rejestru: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych.

Każde świadectwo musi zawierać potwierdzenie, że dokument został przygotowany przez uprawnioną osobę, wpisaną do centralnego rejestru. Świadectwo może być przekazane w formie papierowej wraz z indywidualnym numerem, pod którym dokument jest zarejestrowany w bazie Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków lub w formie elektroniczne z numerem w rejestrze i podpisem elektroniczny osoby, która wystawiła świadectwo.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

 

Cena świadectwa efektywności energetycznej zależy od lokalizacji nieruchomości, rodzaju, jej powierzchni, przeznaczenia oraz stopnia skomplikowania projektu. Za wystawienie świadectwa dla mieszkania zapłacimy od 200 do 500 zł. Ceny świadectw dla domów jednorodzinnych zaczynają się od 300 zł i sięgają do tysiąca złotych. Natomiast świadectwo dla budynku dostaniemy za co najmniej 800 zł.

Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, nie ma więc potrzeby wyrabiać nowego dokumentu przy każdej zmianie lokatorów w przypadku najmu. Podstawą do wyrobienia nowego świadectwa przed terminem utraty ważności dokumentu będzie przeprowadzenie remontu, który wpłynie na charakterystykę energetyczną lokalu lub budynku. Nowe świadectwo będziemy musieli uzyskać np. w przypadku wymiany instalacji, okien lub ogrzewania, albo w przypadku przeprowadzenia termomodernizacji budynku.

Za brak świadectwa grozi kara, której wysokość jest ustalana indywidualnie. W skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, więc o wiele więcej niż koszt uzyskania świadectwa energetycznego.

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj