18.8 C
Białogard
środa, 19 czerwca, 2024
- REKLAMA -spot_img

Drakońskie podwyżki cen w białogardzkich żłobkach

źródło: pixabay.com

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali, że rodzice zapłacą za żłobki więcej niż zakładał pierwotny projekt uchwały. Podczas zażyłej dyskusji radni dyskutowali nad wysokością opłaty podstawowej i stawki żywieniowej.

Jak wskazywała burmistrz Białogardu miesięczny koszt wyżywienia utrzymania dziecka to 1200 zł (w projekcie uchwały wskazano kwotę 1100zł), Burmistrz Emilia Bury bez kozery wskazała, że miasta nie stać, by dopłacać tak wiele, dlatego należy podnieść opłaty.

Pierwotny projekt uchwały zakładał, że stawka podstawowa wyniesie 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę (512 zł/mc) w 2022 r. oraz 575 zł w roku 2023 (ze względu na planowany wzrost kwoty minimalnej do 3383 zł) opłaty podstawowej oraz 16 zł dziennej stawki żywieniowej, co stanowić miało wzrost o 9% stawki podstawowej i 1 zł stawki dziennej wyżywienia.

Warto zaznaczyć, że sztandarowym projektem rządów Prawa i Sprawiedliwości jest osiągnięcie minimalnej krajowej na poziomie 4000 zł brutto, co oznacza dla rodziców opłatę za żłobek na poziomie 680 zł.

Radni wskazywali, że rodzice mogą skorzystać z programów 400+ i rodzinny kapitał opiekuńczy, przez co nie będą odczuwać dotkliwie wzrostu, a nawet zapłacą mniej. Choć nikt tak naprawdę nie był w stanie logicznie wytłumaczyć, skąd wynika opłata w wysokości 17% wynagrodzenia, dlaczego nie ustalono opłaty na poziomie 13, 20 lub 25%, wydaje się, że stawka jest wybrana losowo. Ostatecznie została ona przyjęta mimo próby wprowadzenia poprawki, która obniżyłaby tę opłatę do 13,5%, jednak poprawka nie została przyjęta.

Zaskakujące w tej sytuacji było poparcie radnych dla poprawki dotyczącej zwiększenia maksymalnej dziennej stawki żywieniowej do 18 zł, co również prawdopodobnie będzie stawką docelową, ponieważ istnieje ryzyko, że przedsiębiorca wykonujący usługę cateringu będzie chciał renegocjować warunki umowy lub będzie chciał ją zerwać. Podwyższenie opłaty oznacza, że rodzice mogą w najbliższym czasie zapłacić 360 zł miesięcznie za wyżywienie dziecka w żłobku.

Rodzice dzieci, których dwoje lub więcej dzieci korzysta ze żłobka, lub żłobka i przedszkola, będą mieli możliwość skorzystania z 20% ulgi na dziecko, które nie jest objęte programem 400+.

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj