18.4 C
Białogard
poniedziałek, 20 maja, 2024
- REKLAMA -spot_img

Czy miasto Białogard podwyższy opłaty za żłobki ze względu na programy rządowe?

źródło: https://pixabay.com

Na najbliższej sesji rady miasta dojdzie do rozstrzygnięcia, czy rodzice dzieci, które mają pójść do żłobka zapłacą więcej za wysłanie swoich pociech do placówki.

Obecnie uchwałą Nr XXXVIII/300/2021 Rady Miejskiej Białogardu z dnia 29 września 2021 r. ustalono, że rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do żłobka miejskiego, ponoszą odpłatność w wysokości 8% minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz koszty wyżywienia dziecka maksymalnie 15 zł za dzień. Rodzice, których więcej niż jedno dziecko korzystało ze żłobka, mogli skorzystać z ulgi 16%. Oznaczało to dla rodziców 241 zł opłaty podstawowej.

Teraz władze miasta chcą zafundować rodzicom podwyżkę i to o ponad 112% zgodnie z drukiem F projektu uchwały w sprawie wysokości opłat z tytułu korzystania ze żłobków utworzonych przez Miasto Białogard oraz warunków częściowego zwolnienia od ponoszenia opłat. Nowa stawka za żłobek ma wynieść 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę (512 zł), a także wzrost maksymalnej stawki żywieniowej o 1 zł.

Zadziwiające jest uzasadnienie projektu uchwały, które owszem wskazuje na inflację, ale drugim dnem uzasadnienia jest możliwość skorzystania przez rodziców z dofinansowania w ramach projektu 400+ realizowanego przez władze centralne. Program pozwala uzyskać dofinansowanie na pierwsze i jedyne dziecko, jeżeli uczęszcza ono do żłobka, a także w uzasadnieniu czytamy o programie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie od 12 mc życia do 35 mc życia.

Pytanie jakie się tutaj rodzi to dlaczego opłata za  żłobek nie została podniesiona do owych 400 zł pochodzących z dopłaty, a każe się rodzicom dopłacać dodatkowe 112 zł. Warto zaznaczyć, że pieniądze z programu 400+ będą trafiały bezpośrednio do kasy miasta, pozostali rodzice będą musieli wykorzystać swoje środki.

Rodzice, którzy korzystają z tych programów zgodnie z uzasadnieniem, nie powinni mocno odczuć wzrostu opłat, jednak co z rodzicami, którzy z tych programów nie skorzystają, lub do tej pory nie chcieli korzystać, miasto wymusza na nich taką konieczność, dobitnie wskazując to w uzasadnieniach uchwał, które będą przedmiotem obrad Rady Miasta Białogard.

 

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj