4.9 C
Białogard
czwartek, 22 lutego, 2024
- REKLAMA -spot_img

Co się dzieje z pomnikiem Orła Białego w Białogardzie?

Ostatnio dotarły do nas niepokojące wieści, nasi czytelnicy alarmują, że stan jednego z symboli Białogardu jest coraz gorszy.

Pomnik Orła Białego w Białogardzie bezsprzecznie jest jednym z symboli miasta. Ten monument ma długą historię, która trwa nieprzerwanie od 1961 r., kiedy to pomnik został wzniesiony.

Pomnik był już kilka razy odnawiany, mimo to przez ostatnie kilka lat pojawiły się na nim nowe uszkodzenia.

Czytelnik, który przesłał nam zdjęcia napisał „Smuci mnie stan pomnika Orła Białego, od kiedy pamiętam stanowił on symbol miasta, dziś jest w stanie wołającym o pomstę do nieba, co nie przeszkadza nikomu, pomimo, że pod nim odbywa się tak wiele uroczystości”.

Warto zaznaczyć, że jak wskazano w programie nad zabytkami dla miasta Białogard na lata 2014 – 2018 Według ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U.: z 2003 r. Nr 162, poz. 1568.) odpowiedzialność za zabytek oraz opieka nad nim spoczywa głównie na właścicielu. Ustawa wskazuje również władze lokalne jako organy zobowiązane do działań na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami. Organy te mogą powierzać swoje kompetencje tym jednostkom organizacyjnym lub osobom, które zadania z zakresu opieki nad zabytkami będą wykonywać w ich imieniu.

W tym zakresie zaniechanie władz miasta Białogard są nad wyraz widoczne, nawet nie uchwalono nowego programu dotyczącego opieki nad zabytkami a zgodnie z art. 87 ustawy taki program powinien być uchwalany, co 4 lata.

Miasto również podejmuje niewiele kroków, by prowadzić prace renowacyjne nad istniejącymi zabytkami i symbolami miasta, przykład niszczejącego pomniku Orła Białego to jedno, ale przypomnijmy, co się stało z charakterystycznym kamiennym mostem nad kanałem ulgi na Szosie Połczyńskiej po jego uszkodzeniu, wymiana zamiast renowacji, to kierunek, w którym podąża miasto.

Widok niszczejących i znikających charakterystycznych i wyjątkowych elementów miasta Białogard smuci. Mamy nadzieję, że kierunek zmian będzie inny i będziemy dbać o nasze dziedzictwo.

 

Foto: Czytelnik i rowery.wzp.pl

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj