23.2 C
Białogard
piątek, 12 lipca, 2024
- REKLAMA -spot_img

XI Charytatywny Koncert Bożonarodzeniowy w Białogardzie już za kilka dni

źródło: Gość Niedzielny koszalińsko-kołobrzeski

28 grudnia o godz. 19:00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białogardzie odbędzie się XI Charytatywny Koncert Bożonarodzeniowy. 

W tym roku środki będą zbierane na Adriana Stąporowskiego z Białogardu. Adrianek nie chodzi do przedszkola. Nawet w domu wymaga specjalnych, najlepiej sterylnych warunków. Od urodzenia zmaga się z genetyczną chorobą skóry: rybią łuską. Schorzenie jest nieuleczalne, ale można łagodzić jego przebieg.

– Leczenie jest trudne i uciążliwe. Pielęgnacja jest pracochłonna i bolesna. Smarowanie maściami, kąpiele. Na dzisiaj nie ma leku, który mógłby wyleczyć Adriana. Może są metody, do których nie mieliśmy wcześniej dostępu, bo nie było nas stać na takie leczenie – przyznaje Krzysztof Stąporowski, tata Adrianka.

Chłopiec wymaga specjalistycznej opieki, a warunki domowe domagają się gruntownego remontu. Z pomocą ruszyli już urzędnicy Starostwa Powiatowego w Białogardzie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz wolontariusze, ale potrzeby są duże. W ich zaspokojeniu pomoże choć w części koncert, na który zaprasza Białogardzki Chór Kameralny „Bel Canto”. Będzie to 11 odsłona dorocznego muzycznego wydarzenia, które łączy kolędowanie z pomaganiem. W tym roku oprócz gospodarzy wystąpi znakomity gość z Gdańska Sławek Bieniek, nie zabraknie także występu lokalnych artystów.

– Powiat Białogardzki włączył się w pomoc tej rodzinie. Razem z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie zabezpieczyliśmy środki na remont łazienki Państwa Stąporowskich. – Będziemy szukać wsparcia, wsparcia takiego medycznego, interesujemy całą sytuacją Adriana i różne poradnie, lekarzy i na pewno takie wsparcie specjalistyczne Adrian otrzyma – powiedział Starosta Białogardzki Piotr Pakuszto, który objął także koncert swoim honorowym patronatem.

– Myślę, że po raz kolejny mieszkańcy Białogardu i ościennych miejscowości czynnie włączą się w akcję, otworzą swoje serca i dorzucą swój grosz, żeby wesprzeć kolejne dzieło. Oprócz koncertu tradycyjnie odbędzie się aukcja różnych przedmiotów przekazanych od ofiarodawców. Mamy wiele voucherów, pióro z serii Pióra Polskie przekazane od Starosty, rzeźbę, biżuterię, złoty pierścionek z brylantem, autografy sportowców i olimpijczyków oraz wiele innych podarunków – mówi Paweł Mielcarek, dyrygent białogardzkiego chóru, pomysłodawca i główny motor napędowy wydarzenia.

Na konferencji prasowej zapowiadającej XI Charytatywny Koncert Bożonarodzeniowy swoją pomoc w zrealizowaniu zamierzenia deklarowali oprócz starosty białogardzkiego Piotra Pakuszto także ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas, która od wielu lat współorganizuje białogardzkie wydarzenie.

Jak wyjaśniał Piotr Pakuszto powiat pomoże nie tylko w wymiarze materialnym, ale również psychologiczno-terapeutycznym. Specjalistycznej opieki potrzebują bowiem również rodzice chłopca, którzy zmagają się z traumatycznym doświadczeniem. Pięć lat temu dotknęła ich ogromna tragedia: w nieszczęśliwym wypadku stracili pierwszego 4-letniego syna.

– Objęliśmy już rodzinę chłopca wsparciem instytucjonalnym, najszerzej, jak to tylko możliwe. Myślimy o remoncie, niwelowaniu barier – dodaje starosta białogardzki Piotr Pakuszto.

Charytatywne kolędowanie na koniec roku na dobre wpisało się w kalendarz białogardzkich wydarzeń. Pomaganie potrzebującym jednoczy co roku muzyków, przedsiębiorców, instytucje, a nade wszystko samych mieszkańców miasta i regionu.

Nasza redakcja objęła wydarzenie patronatem medialnym.

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj