18.8 C
Białogard
wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -spot_img

Dziś 11 listopada Święto Niepodległości

11 Listopada jest niezwykle ważnym dniem dla wszystkich Polaków. Przyjmuje się, że w tym dniu 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Dziś obchodzimy 105 rocznicę tego wydarzenia.

Choć 11 listopada jest datą tak naprawdę umowną, gdyż odzyskanie niepodległości było procesem, który trwał wiele dni i w zasadzie można by przyjąć inne daty, które byłyby bardziej odpowiednie np. 7 października, gdy Rada Regencyjna w Monitorze Polskim zamieściła odezwę do Narodu Polskiego, lub 14 listopada, gdy Józef Piłsudski przyjął na swoje ręce stanowisko Naczelnika Państwa.

11 listopada natomiast jest datą, zawieszenia broni przez Niemcy, które tym samym zakończyło pierwszą wojnę światową. Tę datę z historii powszechnej przyjęto oficjalnie jako dzień odzyskania niepodległości przez Polskę.

Niepodległość była dla Polaków czymś niezwykle ważnym, przez cały okres zaborów Polacy nie pozwolili na odebranie im tożsamości narodowej. Próbowano wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, by osiągnąć ten cel. I Wojna Światowa pozwoliła go zrealizować.

Dziś w całym kraju odbędą się uroczystości, które będą upamiętniać te wydarzenia, uroczyste msze święta, marsze na ulicach miast. A także wiele imprez, które uświetnią ten dzień.

W regionie Białogardzkim również można skorzystać dziś z wielu atrakcji, które zapowiadaliśmy w poprzednich dniach.

 

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj